Reklama
 
Blog | Martin Žemlička

Myšlení a chování společnosti „kavárny“, to je čisté pokrytectví, zdůraznil politolog Robejšek

Nedávno jsem raději opustil po celkem nevýživné debatě k tématu „Uprchlické krize“ mnohým z Vás známou facebookovou skupinu Lumpenkavárna (dnes čítající již přes 3300 členů), jelikož ti lidé měli naprosto jasno a žádnou diskusi nepřipouštěli. Do nedávna jsem na to úplnou neměl odpověď, proč se ti lidé takto chovají. Vzpomněl jsem si leda tak na definici „sluníčka“ či „slunka“, dnes již často dosti zprofanovaného a tedy znesvěceného slova. Dokonce jsem byl nazván komunistou, což mne opravdu dostalo, jelikož to z mého myšlení nikterak nevyplývá, krom toho že jsem také kromě západní Evropy ostře kritizoval politiku Spojených států. V tomto týdnu mluvil o problému myšlení a jednání tzv. „kavárny“ politolog Petr Robejšek. A má bohužel pravdu. Chtěl bych zde zdůraznit slovo „pokrytectví“. Skupina se na Facebooku definuje otevřeně takto: „Běsnící pražská lumpenkavárna neustále přijímá všechny havlisty, právdoláskaře, kavárenské povaleče a vůbec veškerou běsnící pražskou i mimopražskou intelektuální lůzu.“ Myslím, že tento popis komentář nepotřebuje. Důležitý je Robejškův pohled a já mu tímto za něj děkuji.

“ ¨Kavárny¨, ať jsi jsou v Praze nebo Berlíně, mají tu zvláštnost, že tam se vždycky hovoří tak, jak se to líbí těm hostům. To znamená, mluví tak, jak jim to pasuje, velmi jednostranně, protože v nich se schází zejména ta mediálně politická oligarchie a ti mezi sebou mají úplně jasno. Oni spasí svět, oni mají bezpečné zájmy, oni přesně vědí, co se má dělat a ten hloupý národ jim nerozumí.“ Moderátor: Dávají Klausovi za pravdu teď (otázka tehdejšího odmítání lisabonské smlouvy)? Robejšek: „Nedávají samozřejmě, protože o tom se nemluví, protože lidé neradi přiznávají, že se mýlili. To je jedna z elementárních vlastností lidského plemene, že nemáme rádi se mýlit, to znamená, když se mýlíme, tak o tom radši nemluvíme. Oni samozřejmě přesně vědí, co se [špatného] děje, ale nepasuje to do jejich verbálního světa. Protože ty věci se nevedou tak, jak by si oni přáli, to ještě neznamená že oni v tom jejich strategickém úsilí nebudou pokračovat nadále.“ Moderátor: Tomu se říká pokrytectví. Robejšek: „Bezesporu. Dá se tomu říkat pokrytectví, dá se tomu říkat populismus, ačkoli právě ty kavárny používají slovo populismus pro jiné případy, protože populismus neznamená jen obrátit se na většinu. Znamená také i zkreslená, zjednodušená mínění, která nejsou vystavená nějaké zásadnější kritice, protože ji prostě nepřipustí.“

Očekávám, že ani tentokrát se mnou kavárenská společnost nebude ochotna diskutovat.

 

Zde je záznam rozhovoru s Petrem Robejškem: http://www.frekvence1.cz/radio/zaznamy-poradu/petr-robejsek-pred-islamem-musime-byt-v-cesku-velmi-obezretni-18759

Reklama